Co należy zrobić w przypadku awarii skraplaczy?
Tradycyjne systemy klimatyzacyjne są projektowane tak, by radzić sobie z określonymi obciążeniami. W sytuacji, gdy obiekt jest wykorzystywany przez większą liczbę użytkowników, a zwłaszcza w sytuacji, kiedy wewnątrz podłącza się więcej urządzeń emitujących ciepło, w tym również typowego sprzętu biurowego, układy przestają sobie radzić z właściwą wymianą i odprowadzaniem powietrza. Na przekroczenie możliwości instalacji wpływają też niekorzystne warunki zewnętrzne, np. panujące przez dłuższy czas upały, a nawet niezbyt szczęśliwe umieszczenie centrali wentylacyjno-klimatyzacyjnej, która może znaleźć się tam, gdzie nie ma odpowiedniego przewiewu. By zapobiec awarii urządzeń i podnieść ich sprawność warto zdecydować się na schładzanie skraplaczy – zwany fachowo precoolingiem. Przekonajmy się, jak możne to zrobić.
Dlaczego skraplacze są ważne?
Układ klimatyzacji to system, który odbiera energię cieplną z powietrza napływającego lub krążącego w pomieszczeniach, a następnie oddaje ją na zewnątrz do powietrza atmosferycznego przepływającego przez zewnętrzny wymiennik nazywany skraplaczem. Jest to możliwe dzięki krążeniu w instalacji czynnika chłodniczego umożliwiającego sprawne przekazywanie ciepła.
Czym jest schładzanie skraplaczy i co daje?
System schładzania skraplaczy funkcjonuje dzięki chłodzeniu adiabatycznemu, a zatem odbieraniu ciepła z powietrza przez parujące cząsteczki wody. Dzięki niemu obniża się temperatura strumienia, który przepływa przez wymiennik ciepła klimatyzacji, co podnosi efektywność jego działania, ponieważ zwiększa się ilość energii, jaka może być skutecznie odebrana. Układy precoolingu są wykonywane ze specjalnych mat, które dzięki swej strukturze mają bardzo dużą powierzchnię stykającą się z przepływającym powietrzem, co ułatwia zajście całego procesu. Skutkiem chłodzenia skraplaczy będzie ograniczenie zużycia energii elektrycznej, wyeliminowanie awarii oraz spowolnienie zużycia technicznego elementów całej instalacji.