Jak przebiega dobór systemów chłodzenia obiektów przemysłowych?
W obiektach przemysłowych często przeprowadza się procesy technologiczne, które wiążą się z wysoką emisją ciepła, a nierzadko wymagają też zapewnienia odpowiednich warunków, jeżeli chodzi o poziom panującej we wnętrzu temperatury i wilgotność powietrza. Sposobem na dopasowanie warunków do istniejących potrzeb jest montaż odpowiedniego systemu chłodzenia hali przemysłowej. W budynkach tego rodzaju muszą zazwyczaj być również spełnione warunki dodatkowe. W wielu przypadkach powinny mieć również zapewnioną szybką wymianę powietrza z uwagi na powstające pyły albo pojawiające się gazy bądź pary. Trzeba też pamiętać o znacznej kubaturze oraz braku możliwości zamykania bram i świetlików dachowych, co stawia pod znakiem zapytania efektywność klasycznych rozwiązań. Przekonajmy się, co może być skuteczną alternatywą.
Chłodzenie ewaporacyjne
Chłodzenie ewaporacyjne oznacza odbieranie ciepła przez parowanie wody w wyniku jej przemiany fazowej i przejścia ze stanu ciekłego w gazowy. Urządzenia służące do chłodzenia adiabatycznego wykorzystują specjalne harmonijkowe pady celulozowe o dużej powierzchni roboczej, co zwiększa strefę kontaktu wody i powietrza, a tym samym podnosi skuteczność parowania. W systemach tego typu przepływ powietrza wymuszany jest przez wentylator. Alternatywą może się okazać montaż systemu nawilżania wysokociśnieniowego, gdzie podobny efekt uzyskuje się przez rozbijanie cząsteczek wody na mniejsze w systemie specjalnych dysz.
Jak dobierać urządzenia ewaporacyjne?
W przypadku klasycznych klimatyzatorów podstawą dopasowania stosowanych urządzeń jest właściwy dobór mocy systemu do kubatury pomieszczeń. Gdy w grę wchodzą klimatyzatory ewaporacyjne, czynnik wielkości hali również ma znaczenie, konieczne będzie jednak także uwzględnienie ilości koniecznych w obiekcie wymian powietrza w ciągu godziny. Liczyć będzie się również parametr przepływu powietrza przez konkretne urządzenia, które mają być zainstalowane. Wielkość tę bierze się pod uwagę w odniesieniu do 1 godziny pracy. Niezbędne będzie także uwzględnienie przyrostu ciepła generowanego przez wykorzystywane maszyny i urządzenia.